Studenci wyjeżdżający
Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który oferuje studentom możliwość odbywania części studiów i praktyk poza granicami naszego kraju. Doświadczenie to daje szansę na poznanie innych kultur, poprawę poziomu języka obcego, rozwój akademicki, zawodowy i osobisty.
Stypendium Erasmus+ umożliwia pokrycie części kosztów utrzymania za granicą; przedmioty uzgodnione w „Porozumieniu o programie zajęć” zostaną zaliczone, oceny z egzaminów zdawanych za granicą – przepisane, a pobyt w uczelni zagranicznej nie spowoduje przedłużenia studiów.
WYJAZDY NA STUDIA
Studenci uczestniczący w programach studiów Erasmus+ mają możliwość realizacji mobilności krótkoterminowych oraz długoterminowych:
- długoterminowe wyjazdy na studia od 2 do 12 miesięcy, na każdym poziomie studiów;
- krótkoterminowe wyjazdy na studia od 5 do 30 dni, połączone z obowiązkową częścią wirtualną (obejmuje wyjazdy typu Blended Intensive Programmes – BIP).
Maksymalny łączny czas trwania: 12 miesięcy w ramach jednego cyklu studiów. W ramach tego limitu możliwe jest uczestnictwo w więcej niż jednej wymianie.
WYJAZDY NA PRAKTYKI
Program praktyk studenckich Erasmus+ oferuje możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego za granicą, nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji, których poszukają pracodawcy. Staże mogą być realizowane w ramach mobilności długoterminowych oraz krótkoterminowych:
- długoterminowe staże zagraniczne przez okres od 2 do 12 miesięcy;
- krótkoterminowe staże zagraniczne oraz system mobilności mieszanej, czyli połączenie krótkiego pobytu stacjonarnego za granicą (od 5 do 30 dni) z okresem praktyki wirtualnej.
Staż musi być adekwatny do kierunku studiów, dostosowany do potrzeb rozwoju osobistego oraz, w miarę możliwości, zintegrowany z programem studiów.
Może odbywać się w dowolnej organizacji na całym świecie (z wyjątkiem instytucji, organów i agencji UE).
W programie praktyk Erasmus+ mogą również uczestniczyć absolwenci w okresie do 12 miesięcy po zakończeniu każdego poziomu studiów.