Fundacja Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
KRS 0000070672
NIP 6762048528
REGON 350220822
Kontakt
ul. św. Tomasza 43
31-027 Kraków
VI piętro pokój nr 3
tel. +48 882 468 994
O nas
Fundacja została utworzona 14 grudnia 1992 roku uchwałą Senatu Akademii Muzycznej w Krakowie.
Fundacja od początku istnienia skupiała się na promowaniu muzyki poważnej wśród społeczeństwa, a także włącza się w kwestie upowszechniania nauki i badań nad muzyką, organizując takie wydarzenia jak np. Międzynarodowe Sympozjum Kompozytorskie Współczesne Szkoły Narodowe. Uczestniczy także w promocji polskiej kultury i wybitnych twórców (Koncert Pamięci Ignacego Paderewskiego wraz z wydaniem płyty).
Wraz z początkiem agresji Rosji na Ukrainę włączyła się w działania pomocowe dla studentów z Ukrainy.
Zespół
Katarzyna Druzgała – dyrektor Fundacji. Kierownik DS Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (2004), studiów podyplomowych Pedagogika (2004), Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (2005), Audyt Wewnętrzny (2016 ). Prezes Stowarzyszenia Przewodników i Popularyzatorów Wiedzy o Krakowie Krąg, członek Zarządu Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie. Za zasługi dla rozwoju turystyki nagrodzona przez Ministra Sportu i Turystyki (2013), Marszałka Województwa Małopolskiego (2010), Prezydenta Miasta Krakowa (2006). W czasie nauki w XIV LO w Krakowie zorganizowała wolontariat młodzieży w placówce Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na działalność pozyskiwała środki finansowe w ogólnopolskich konkursach grantowych. Za pracę społeczną nagrodzona medalem Summa Cum Laude (1997) i odznaką TPD Przyjaciel Dziecka (1997).
Maciej Zimka – członek zarządu, akordeonista i kompozytor. W 2013 roku ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w klasie akordeonu dra Janusza Patera, w 2016 roku obronił doktorat, a w 2024 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego na tejże uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.: I nagrody w VI-ojo Lietuvos Akordeonistu Konkurso Vilnius (Litwa), I nagrody w 45. Internationaler Akkordeonwettbwerb Klingenthal (Niemcy, kategoria kameralna) czy Nagrody za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (Polska). Maciej Zimka koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną i współczesną. Artysta wystąpił na wielu festiwalach, m.in.: Sound 12” Newcastle upon Tyne (Wielka Brytania), Les Cles du Classique (Francja/Hiszpania)”, Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe (Francja), odbył także trasy koncertowe w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Artysta jest również aktywnie działającym kompozytorem. Tworzy utwory zarówno na akordeon jak i na inne instrumenty i obsady kameralne. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017). Od 2011 Maciej Zimka jest zaangażowany w działalność organizacji pozarządowej – Fundacji Art Forum, z którą współorganizuje wiele projektów kulturalnych i pełni rolę dyrektora artystycznego Małopolskiego Festiwalu Muzycznego „Muzyka w Zabytkach” (od 2020) oraz kuratora Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych (od 2014). Wydane w 2021 roku nakładem Requiem Records/Opus Series albumy fonograficzne artysty z muzyką klasyczną AccoChameleon (współwykonawca: Wiesław Ochwat – akordeon) oraz ze swoimi kompozycjami kameralnymi z udziałem akordeonu Out of The Circle (współwykonawcy: Maria Sławek – skrzypce, Wiesław Ochwat – akordeon, Miłosz Mączyński – gitara, Piotr Lato – klarnet) uzyskały nagrody w 10. International Music Awards Spring 2022 Clouzine Magazine (USA) w kategoriach: najlepszy album instrumentalny (Accochameleon) oraz najlepszy album klasyczny (Out of The Circle). Ponadto obie płyty uzyskały nominacje do nagród w prestiżowym konkursie Opus Klassik 2022. Album Out of the Circle został również uhonorowany Złotym Dyplomem za wybitne osiągnięcie w kategorii sztuki muzyczne w II Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” (2022). Od 2018 roku Maciej Zimka prowadzi klasę akordeonu w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Agnieszka Czyczyło – magister zarządzania kulturą, chórzystka, autorka badań dotyczących dostępności w publicznych instytucjach kultury, współpracowała z fundacjami działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Magdalena Cymer-Frączek – menadżer muzyczny, booker, animator kultury, organizator wydarzeń kulturalnych. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie im. Krzysztofa Pendereckiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego w Warszawie. Była kierownik filii Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, a także główna menadżer IntraArt Creative Coropration. Obecnie koordynator Centrum Rozwoju Kariery na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Grzegorz Kocot – doktor nauk politycznych, wykładowca, którego dotychczasowa działalność naukowa skupia się m. in. na problematyce działalności trzeciego sektora (autor publikacji z zakresu problematyki trzeciego sektora). Obok przygotowania teoretycznego posiada bardzo duże doświadczenie praktyczne. Posiada 14 lat doświadczenie zawodowe w przygotowywaniu, koordynowaniu i realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych (w tym finansowanych ze środków Unii Europejskiej, Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Nauki, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Działał w Fundacji Kuźnia Talentów i w Fundacji SOWA, ponadto pracował w jednostkach samorządowych oraz szkołach wyższych.
Władze
Zarząd Fundacji:
Katarzyna Druzgała – dyrektor fundacji
Maciej Zimka – członek zarządu
Lidia Matynian – członek zarządu
Wiesław Suruło – członek zarządu
Rada Fundacji:
Małgorzata Sternal
Monika Gardoń-Preinl
Jan Stanisław Jazownik
Piotr Lato
Włodzimierz Siedlik
Dane Fundacji i kontakt
Fundacja Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
KRS 0000070672
NIP 6762048528
REGON 350220822
Biuro:
ul. św. Tomasza 43
31-027 Kraków
VI piętro pokój nr 3
Kontakt:
Grzegorz Kocot
tel. +48 882 468 994