Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Nie jestem absolwentem szkoły muzycznej, czy mogę zdawać?
Jak najbardziej – dla nas liczą się wiedza i umiejętności. Poziom wiedzy jaki posiadasz powinien odpowiadać tej otrzymanej w szkole muzycznej, ale gdzie i w jaki sposób ją zdobyłeś nie jest dla nas ważne.
Skończyłem skrzypce (obój lub perkusję, itp.), czy dostanę się na I Wydział
Wszystko zależy od Ciebie! Nauczanie przyszłych dyrygentów konkretyzuje się dopiero na Uczelniach wyższych! Zatem każdy instrumentalista, ale i wokalista czy rytmiczka – wszyscy, którzy czują w sobie pasję do dyrygowania są u nas mile widziani!
Miałem słabe oceny z zajęć teoretycznych, ale w sumie to lubię, czy mam szansę?
Wiedza muzyczno-teoretyczna czasem musi dojrzeć. Zastanów się, dlaczego miałeś gorsze oceny np. z harmonii czy z historii muzyki? Może więcej czasu inwestowałeś w ćwiczenie na instrumencie? A teraz zmieniłeś perspektywę? To zapraszamy! Musisz jednak widzieć, że czytanie, szukanie, eksplorowanie muzyki to u nas wymagane aktywności! Udowadniasz tylko, że masz wiedzę potrzebną dyrygentowi!
Czy rzeczywiście po tych studiach znajdę pracę jako dyrygent?
Jeżeli rzeczywiście masz predyspozycje dyrygenckie to zrobimy wszystko, żeby je rozwinąć. Nasi pedagodzy podzielą się z Tobą wiedzą i olbrzymim doświadczeniem. Postarają się obudzić
w Tobie cechy przywódcze i wskażą drogę, którą powinieneś dążyć by być dyrygentem. Ale czy nim zostaniesz? – to zależy od Twojej determinacji, operatywności i zrozumienia praw rządzących środowiskiem.
Studiuję już na AGH, czy dam radę połączyć dwa kierunki?
Na łączenie dwóch kierunków studiów wielu dziś się decyduje. Będzie trudno bo dyrygentura to wymagająca dyscyplina i zazdrosna o Twój czas. Ale regulaminy studiów dają różne możliwości realizacji planów – tryby eksternistyczne, urlopy dziekańskie. Ponadto nasi pedagodzy są bardzo wyrozumiali – na pewno pomogą w pomyślnym zaliczeniu każdego przedmiotu.
Nigdy wcześniej nie dyrygowałem, jak się przygotować do egzaminów wstępnych?
Możesz skorzystać w swoim środowisku z wiedzy i umiejętności pedagoga ze szkoły muzycznej, ogniska muzycznego lub kogokolwiek kto zajmuje się prowadzeniem zespołów muzycznych. Możesz także przyjechać do nas, zobaczyć lekcje dyrygentury – wszystkie zajęcia są otwarte – porozmawiać z pedagogiem, poradzić się, uzyskać konsultacje.
Oczekujemy od Ciebie kreatywności w przygotowaniu do egzaminu – to ważna cecha dyrygenta!
Co muszę umieć, z czego pytacie?
Dyrygentura to „królowa sztuk muzycznych”. Liczymy na to, że słuchasz dużo muzyki, orientujesz się w stylach muzycznych. Nie obce jest Tobie instrumentarium używane w orkiestrze. Chcemy od pierwszych zajęć mieć w Tobie partnera, z którym będziemy rozmawiać o utworze i jego interpretacji. Ponadto przeprowadzimy z Tobą rozmowę – chcemy się o Tobie dowiedzieć jak najwięcej. O preferencjach muzycznych, o fascynacjach i o tym dlaczego chcesz dyrygować?
Z kształcenia słuchu badamy twoje umiejętności standardowymi ćwiczenia z rozpoznawania interwałów i wielodźwięków, rytmów, przebiegów harmonicznych oraz czytania nut głosem.
Z harmonii sprawdzimy czy umiesz modulować, akompaniować do prostej melodii.
Powinieneś też umieć grać na fortepianie – to naprawdę istotne w pracy dyrygenta.