Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Nie jestem absolwentem licencjatu z edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, czy mogę zdawać?
Możesz, pod warunkiem, że masz wiedzę i umiejętności na poziomie licencjatu a Twoje studia I stopnia zawierały wiodące przedmioty związane ze specjalnością (o spójności programów decyduje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna). Warto to wcześniej skonsultować z Dziekanem lub Prodziekanem.
Chóralistyka? A co miałbym po tym robić?
Możesz prowadzić własne zespoły, pracować jako chórmistrz lub dyrygent, śpiewać w zespołach zawodowych (chór opery, chór filharmonii) inicjować i organizować koncerty i inne wydarzenia kulturalne, pracować w publicznych i prywatnych szkołach muzycznych różnego szczebla.
Czy można wybrać sobie pedagoga prowadzącego zajęcia z dyrygowania lub innych przedmiotów indywidualnych?
Tak, staramy się spełniać prośby studentów o przydzielenie do klasy danego pedagoga, w miarę możliwości wynikających z przydziału obowiązków dla danego nauczyciela akademickiego. Zdarza się też zmiana pedagoga w toku studiów, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Jestem już studentem, czy dam radę połączyć dwa kierunki?
Jeśli jesteś studentem naszej Uczelni, to jest taka szansa, ale bardzo trudno jest pogodzić terminy zajęć. Doświadczenie dotychczasowych studentów pokazuje, że próby łączenia dwóch kierunków często skutkują słabszymi wynikami i problemami na obydwu kierunkach. Koncentracja na studiowaniu jednego kierunku przyniesie Ci dużo więcej satysfakcji.
Czy Akademia dysponuje domem studenckim?
Tak, niedaleko, w odległości ok. 1 km (3 przystanki tramwajowe) od budynku Akademii, przy ul. Przemyskiej 3. Nasz Dom Studencki posiada 105 miejsc w pokojach 1 i 2-osobowych z aneksem kuchennym i łazienką. W pokojach możliwe jest nieodpłatne korzystanie z Internetu. W budynku jest bezpłatna pralnia samoobsługowa.
Wysoki standard obiektu został potwierdzony przez nagrody Guest Review Awards w roku 2015 oraz 2018.
Jakie są stypendia w Akademii Muzycznej w Krakowie?
W Akademii obowiązuje system stypendiów powszechnie obowiązujący w uczelniach wyższych w Polsce (stypendia socjalne, rektora, ministra) oraz dostęp do stypendiów fundowanych przez instytucje pożytku publicznego i osoby prywatne.
W jakich terminach jest organizowana rekrutacja?
Jaki jest koszt egzaminów wstępnych?