Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Co trzeba umieć, żeby zdawać na kompozycję do Akademii Muzycznej w Krakowie?
Od kandydatów na studia I stopnia wymagane są wiedza i umiejętności na poziomie ukończonej szkoły muzycznej II stopnia. Nie musisz być po żadnych po innych studiach muzycznych. Szczególnie ważne są: znajomość kanonu dzieł z historii muzyki, a zwłaszcza z XX wieku i ostatnich lat, harmonia, kształcenie słuchu oraz KREATYWNOŚĆ (skomponowane utwory lub próbki kompozycji).
Po jakim instrumencie dostanę się na kompozycję?
Po każdym! Liczy się Twoja kreatywność, żywe zainteresowanie muzyką współczesną (tą ambitną) oraz wiedza muzyczna dostępna na zajęciach w szkole muzycznej lub w indywidualnie przerobionych podręcznikach i partyturach.
Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, żeby się dostać na kompozycję?
Nie ma szczególnych wskazań ani wymagań – każda zdana matura uprawnia do przystępowania do egzaminu wstępnego, który ma charakter sprawdzianu wiedzy i umiejętności muzycznych.
Jak przygotować się do egzaminów wstępnych?
Co roku prowadzimy kurs przygotowawczy (odpłatny) dla kandydatów na studia I stopnia obejmujący kilka lekcji kompozycji oraz kurs z harmonii i kształcenia słuchu. Rokrocznie organizujemy Dzień Otwarty Akademii (na ogół w marcu). Zainteresowani mogą też zapisać się na kurs w ramach Letniej Akademii Muzycznej, odbywający się co roku pod koniec sierpnia. Warto również sięgnąć po wiedzę z instrumentoznawstwa (np. S. Adler The Study of Orchestration, M. Drobner Instrumentoznawstwo i akustyka, K. Sikorski Instrumentoznawstwo), historii muzyki, a także przeglądać partytury, słuchać utworów i bywać na koncertach muzyki współczesnej.
Nasi pedagodzy kompozycji są otwarci i w indywidualnych przypadkach służą konsultacjami w miarę możliwości czasowych. Dobrą praktyką jest też korzystanie przez uczniów szkół muzycznych z wiedzy i doświadczenia pedagogów przedmiotów teoretyczno-muzycznych, będących na ogół absolwentami kierunku Kompozycja i teoria muzyki.
Czego wymaga się na egzaminie kierunkowym z kompozycji?
Przeglądamy partytury i szkice utworów przygotowanych i przedstawianych przez kandydatów; rozmawiamy o zamyśle twórczym, szczegółach zapisu, instrumentarium i podstawowych sposobach gry na nim; pytamy o najbardziej znane nurty, style, postaci i dzieła w historii muzyki XX wieku i współczesności oraz o dotychczasowy kontakt z muzyką współczesną i to, co szczególnie w niej interesuje kandydata.
Czy trudno zdać na kompozycję do Akademii Muzycznej w Krakowie?
To zależy od rocznika i liczby kandydatów, a więc – konkurencji, a także od przygotowania samego kandydata. Bywa, że jest kilka osób na jedno miejsce, ale zdarzają się też roczniki „chudsze”. W każdym razie WARTO SPRÓBOWAĆ!! – nie ma wiele do stracenia, a można „wygrać” miejsce na Wydziale, który przez ostatnie dwie oceny z rzędu uzyskał elitarną kategorię naukową A+!
Czy od kandydata wymagany jest dyplom szkoły muzycznej?
Generalnie od kandydatów na studia I stopnia wymagamy wiedzy i umiejętności na poziomie ukończonej szkoły muzycznej II stopnia, ale nie musi to być udokumentowane dyplomem ukończenia takiej szkoły. W przypadku braku dyplomu oprócz wiedzy i umiejętności ważna jest determinacja kandydata i zdolność do samodzielnego uczenia się, czym można wykazać się w toku egzaminu wstępnego i co pozwala uzupełnić ewentualne braki w pełnej edukacji w razie pomyślnego zdania egzaminów.
Ile dni trwają egzaminy wstępne?
Dla studiów I stopnia z reguły są to dwa następujące po sobie dni tygodnia. Staramy się nie robić egzaminów w niedzielę, ale ta reguła jest zależna od ilości kandydatów przystępujących do egzaminów wstępnych.
W jakich terminach jest organizowana rekrutacja?
Jaki jest koszt egzaminów wstępnych?
Czy Akademia dysponuje domem studenckim?
Tak, niedaleko, bo w odległości ok. 1 km (3 przystanki tramwajowe) od budynku Akademii, przy ul. Przemyskiej 3. Nasz Dom Studencki posiada 105 miejsc w pokojach 1- i 2-osobowych z aneksem kuchennym i łazienką. W pokojach możliwe nieodpłatne korzystanie z Internetu. W budynku jest bezpłatna pralnia samoobsługowa.
Jakie są stypendia w Akademii Muzycznej w Krakowie?
W Akademii obowiązuje system stypendiów powszechnie obowiązujący w uczelniach wyższych w Polsce (stypendia socjalne, rektora, ministra) oraz dostęp do stypendiów fundowanych przez instytucje pożytku publicznego i osoby prywatne.
Czy można wybrać sobie pedagoga kompozycji?
Tak, staramy się spełniać prośby studentów o przydzielenie do klasy danego pedagoga, w miarę możliwości wynikających z przydziału obowiązków dla danego nauczyciela akademickiego.
Jak wygląda plan studiów w specjalności Kompozycja?
Program studiów I stopnia obejmuje m.in. przedmioty kierunkowe przygotowujące do zawodu kompozytora (kompozycja, instrumentacja, współczesne techniki kompozytorskie, kontrapunkt, fuga, wprowadzenie do muzyki elektroakustycznej), przedmioty teoretyczno-muzyczne (harmonia, literatura muzyczna, analiza muzyczna, kształcenie słuchu), przedmioty wybieralne (m.in. język obcy) i przedmioty fakultatywne (w tym pedagogiczne).
Kompletne plany studiów z wykazem realizowanych przedmiotów można zobaczyć wybierając adres: https://nesos.amuz.krakow.pl/plany/planystudiow.aspx
Co mogę robić po studiach kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie?
Prawie wszyscy nasi absolwenci po studiach kontynuują pracę twórczą. Wielu z nich łączy ją z inną aktywnością artystyczną (np. występy lub praca w zespołach artystycznych), pracą w szkolnictwie muzycznym, działalnością kulturotwórczą. Spore grono absolwentów robi karierę międzynarodową.
Czy można łączyć studia na kompozycji z innym kierunkiem lub specjalnością?
Można, przy czym w przypadku studiowania więcej niż jednej specjalności na danym kierunku studiów wiąże się to z opłatą za realizację przedmiotów nie przewidzianych w programie studiów w specjalności deklarowanej jako pierwsza.
Trzeba jednak pamiętać, że studia muzyczne, w tym także kompozytorskie, są absorbujące i nie jest łatwo połączyć je z innymi studiami.
Dlaczego warto zdawać na kompozycję akurat do Akademii Muzycznej w Krakowie?
– tu będziesz traktowany indywidualnie i silnie motywowany do rozwoju;
– mamy bogatą, wielonurtową, wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycieli akademickich, od której wiele możesz się nauczyć;
– tu jest twórcza, gorąca atmosfera generowana przez samych studentów i doktorantów, wsparta intensywną działalnością Samorządu Studenckiego;
– tu wiele się dzieje: koncerty studentów i doktorantów kompozycji, działalność kół naukowych, studencko-doktorancka Konferencja Naukowa ELEMENTI, warsztaty z wybitnymi twórcami, konferencje i sesje naukowe;
– Uczelnia ma bardzo rozbudowaną sieć kontaktów zagranicznych owocujących wymianą pedagogów i studentów, wykładami gościnnymi i międzynarodową współpracą artystyczną;
– tu, w sercu Krakowa, tuż przy Rynku Głównym, łączą się tradycja z nowoczesnością, w wyjątkowej atmosferze artystycznego i uniwersyteckiego miasta;
– nasi absolwenci wchodzą jako artyści w obieg międzynarodowy i rozwijają karierę kompozytorską.