Dominik Gilewski, Krzysztof Madyda, Andrzej Ojczenasz, Jan Olesz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok akademicki 2022/2023 przyznał stypendia za wybitne osiągnięcia czworgu naszych studentów. Laureatami stypendium zostali:
DOMINIK GILEWSKI – Wydział Instrumentalny, II rok – studia drugiego stopnia, kierunek – instrumentalistyka, specjalność – gra na fortepianie, klasa dr hab. Milena Kędra;
KRZYSZTOF MADYDA – Wydział Instrumentalny, II rok – studia drugiego stopnia, kierunek – instrumentalistyka, specjalność – gra na akordeonie, klasa dr Maciej Zimka;
ANDRZEJ OJCZENASZ – Wydział Twórczości, Interpretacji I Edukacji Muzycznej, II rok – studia drugiego stopnia, kierunek – kompozycja i teoria muzyki, specjalność – kompozycja, klasa prof. dr hab. Anna Zawadzka-Gołosz, absolwent studiów I stopnia w klasie kompozycji prof. dra hab. Marcela Chyrzyńskiego;
JAN OLESZ – Wydział Instrumentalny, II rok – studia drugiego stopnia, kierunek – instrumentalistyka, specjalność – gra na fortepianie, klasa prof. dr hab. Andrzej Pikul.
Uroczystość wręczenia stypendiów MKiDN studentom uczelni artystycznych odbyła się 29 listopada 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Serdecznie gratulujemy!
Dominik Gilewski. Pianista, kameralista. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie fortepianu mgr Bożeny Dobrowolskiej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu dr hab. Mileny Kędry oraz w klasie kameralistyki dra hab. Lecha Napierały, prof. AMKP.
Swoje umiejętności w zakresie muzyki solowej i kameralnej doskonalił, biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Olgę Łazarską, Zbigniewa Raubo, Andrzeja Pikula, Mariolę Cieniawe-Puchałę, Ewę Bukojemską, Piotra Machnika, Andrzeja Jasińskiego, Valentine Igoshine , Philippe Giusiano, Victora Derevianko, Catherine Vickers, Pascala le Corre, Duo Miroirs (Antonello D’Onofiro i Claudio Soviero).
Dominik Gilewski jest laureatem polskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych:
• I nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „The Neapolitan Masters” w Neapolu (2018)
• II nagroda na ODIN International Music Online Competition w Tallinie (2020)
• II nagroda na XXX Międzynarodowym Konkursie „Citta di Barletta” we Włoszech (2020)
• III nagroda na Franz Liszt Center Piano Competition w La Nucia (2021)
• III nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „MusicAlive” w Katowicach (2020)
• III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „II. Wiener Danubia Talents” w Wiedniu (2020)
• III nagroda na 29th Roma International Piano Competition (2019)
• III nagroda na X Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2017)
• III nagroda na Konkursie Pianistycznym im. Grzegorza Bednarka w Krakowie (2008)
Wyróżnienia:
• VII Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny i Ludwiga Stefańskich w Krakowie (2017)
• XIII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2018)
• XII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2017)
• XI Konkurs Młodych Mistrzów Klawiatury w Krakowie (2008).
Koncertował w Polsce, Niemczech, Włoszech i Austrii. W 2019 roku wystąpił jako solista z Lwowską Orkiestrą Kameralną pod batutą prof. Igora Pilatyuka, wykonując Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22. Od 2014 roku jest stypendystą Fundacji Zygmunta Piwońskiego Smithfield Polska za szczególne osiągnięcia artystyczne, a od 2019 roku jest stypendystą Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie dla najlepszych studentów.
Krzysztof Madyda (1999) – akordeonista i pasjonat muzyki, laureat ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów, m. in. I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2021, I miejsca w 13th World Open Music Competition w Belgradzie, III nagrody na Interpretationswettbewerb 2022 w Detmold oraz wyróżnienia w XXVI Jesiennym Festiwalu „Alkagran” w Czechowicach-Dziedzicach. Wielokrotny stypendysta nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie dla najlepszych studentów. W 2018 roku otrzymał „Nagrodę Powiatu Krakowskiego za znakomite osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”. Pobierał lekcje mistrzowskie pod kierunkiem takich osobowości jak: Claudio Jacomucci, Joseph Petric, Mika Väyrynen, Giorgio Dellarole, Maciej Frąckiewicz. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie dra Macieja Zimki oraz I roku studiów magisterskich w Hochschule für Musik Detmold w klasie akordeonu dra Macieja Frąckiewicza. W roku akademickim 2021/2022 realizował naukę w tejże uczelni jako stypendysta programu Erasmus+.
Andrzej Ojczenasz urodzony w 1992 w Krakowie. Absolwent Elektronicznego Przetwarzania Informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył licencjat z kompozycji w klasie prof. dra hab. Marcela Chyrzyńskiego. Obecnie student kompozycji w klasie prof. dr hab. Anny Zawadzkiej-Gołosz.
W 2019 otrzymał honorowe wyróżnienie na 2. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Kompozytorów pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego zorganizowanego w ramach 32. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów. W tym samym roku został nagrodzony nagrodą główną na 5. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego organizowanego przez festiwal Sopot Classic.
W ramach programu COMPOSER.PL w ramach którego odbył rezydencję artystyczną na Islandii zorganizowaną przez Agatę Zubel i Michała Moca. W grudniu 2019 otrzymał honorowe wyróżnienie na konkursie 15th Sun River Prize Students’ New Music Composition Competition (Chengdu, Chiny). W 2020 roku otrzymał stypendium od fundacji Art Mentor Foundation (Lucerna, Szwajcaria) na odbycie kursów mistrzowskich Young Composer Academy organizowanych w ramach Ticino Musica Festival (Lugano, Szwajcaria). W 2020 roku został wybrany na uczestnika kursów mistrzowskich Let A Master Pitch In organizowanych przez Sonus Foundation (Budapeszt, Węgry). W maju 2021 roku otrzymał drugą nagrodę na 6. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego organizowanego przez festiwal Sopot Classic.
W październiku 2021 roku otrzymał drugą nagrodę na 1. Konkursie Kompozytorskim św. Krzysztofa organizowanego przez festiwal Vilnius City Municipality St. Christopher Chamber Orchestra.
Jego utwory były prawykonywane w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych przez m.in. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Quatuor Diotima w Paryżu oraz Šv. Kristoforo Kamerinis Orkestras w Wilnie, Arorsima Trio w Louisville w USA.
Nagrodzony Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2021/22 oraz szeregiem innych stypendiów za swoją działalność artystyczną. Swoje umięjętności rozwijał na wielu kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in. Linia Tonia, Tomasz Skweres, Francesca Verunelli, Oscar Bianchi, Tristan Murail, Andrew Norman, Ēriks Ešenvalds i inni.
Jan Olesz – obecnie student studiów magisterskich w klasie fortepianu Profesora Andrzeja Pikula. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu Pani mgr Eleny Aleksiejuk w OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
Uczestnik wielu kursów mistrzowskich które prowadzili: Michel Beroff, Ilya Maximov, Zbigniew Raubo, Bronisława Kawalla, Janusz Olejniczak, Waldemar Andrzejewski, Wojciech Świtała, Vadim Rudenko czy Aquileses Delle Vigne.
Laureat takich konkursów jak:
● II nagroda na „1st International Instrumental Online Performance Competition” (2021)
● II nagroda na „10th Young Musician International „Città di Massa” ” (2021)
● III nagroda na „V ODIN International Music Competition” (2020)
● III nagroda na „2nd International Jan Hoffman Piano Competition w Krakowie” (2020)
● I nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Gdańsku (2018)
● I nagroda na 27th Young Musician International Competition „Citta di Barletta” (2017)
● II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” Kielce (2017)
● II nagroda na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zespołów kameralnych w Szczecinie (2017)
● III nagroda na I Ogólnopolskim Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2015)
● I nagroda na I Konkursie pianistycznym w Trzcianie (2015)
Jest także laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej w Sekcji Historii Muzyki (2017), na której w ostatnim etapie prezentował swoją pracę na temat znaczenia twórczości symfonicznej Gustava Mahlera.