Wojciech Kamionka
Dr hab. Wojciech Kamionka wraz z Wydawnictwem AMKP otrzymali dyplom srebrny w kategorii publikacja nutowa w III Międzynarodowym Konkursie „MUZYCZNE ORŁY”, 24 września 2023 r.
Nagrodę przyznano za publikację „Gamy i pasaże na waltornię w perspektywie repertuaru”, wydaną przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie – jako wybitnego osiągnięcia w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne zrealizowanego w roku 2022.
BIO
Wojciech Kamionka, ur. 1981 w Krakowie, ukończył studia ze stopniem celującym w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie waltorni st. wykł. Kazimierza Pamuły. Równolegle uzyskał dyplom ukończenia studiów w Hochschule für Musik w Karlsruhe (Niemcy), gdzie w latach 2002-2007 kształcił się w prof. Willa Sandersa – solisty Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks. W roku akademickim 2007/08 pogłębiał umiejętności w University of Music Maastricht (Holandia) w ramach programu Master of Music.
W r. 2011 w Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. W tym sam roku rozpoczął działalność dydaktyczną w macierzystej uczelni, gdzie prowadzi klasę instrumentu głównego i kameralistyki. Od roku 2012 zatrudniony jest na stanowisku adiunkta. W 2020 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich dla waltornistów w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii i USA, pod kierunkiem takich autorytetów jak: Radovan Vlatkovic, Dale Clevenger, Stefan Dohr, Marie – Luise Neunecker, Erich Penzel, Andrew Bain, Wolfgang Gaag, Christian Lampert, Peter Damm, Michael Höltzel, William VerMeulen i in.
Wziął udział jako pierwszy waltornista w kursach orkiestrowych: Idyllwild Arts Summer Program (USA), Internationale Junge Orchesterakademie Pleystein (Niemcy), a także w Festival Junger Künstler Bayreuth (Niemcy), gdzie wykonywał partię tuby wagnerowskiej.
Był finalistą konkursów ogólnopolskich. Za osiągnięcia został kilkukrotnie nagrodzony stypendium Ministra Kultury RP, Stypendium Twórczym Prezydenta Miasta Krakowa i niemieckim Deutscher Akademischer Austausch Dienst.
W sezonie 2001/02 występował jako pierwszy waltornista orkiestry Capella Cracoviensis. Współpracował z zespołami symfonicznymi, m.in. Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Bachsolisten Monachium, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Opery Krakowskiej.
Działa aktywnie na rzecz edukacji młodszych waltornistów. Prowadzi kursy, warsztaty metodyczne i wykłady w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Łotwa, Ukraina, Tajlandia, Brazylia). Jest wykładowcą warsztatów waltorniowych „Akademia waltorni” w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Pracuje jako koordynator organizacyjny polskich edycji festiwalu waltorniowego i kursu mistrzowskiego International Hornweek (w Akademii Muzycznej w Krakowie w r. 2015 i 2019), na temat którego red. Stanisław Markowski nakręcił dokumentalno – muzyczny film pt. „The Hornweek” oraz szeregu projektów artystyczno – dydaktycznych poświęconych waltorni (m.in. Spirit of Horn, Weekend z waltornią w AM Kraków i in.). Jest regularnie zapraszany do udziału w pracach jury konkursów ogólnopolskich (również tych pod patronatem CEA) i zagranicznych.
Równolegle z działalnością akademicką prowadzi klasę waltorni w Szkole Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, gdzie w l. 2013-2018 pełnił także funkcję kierownika Sekcji Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji.
Wojciech Kamionka jest autorem książki „Waltornia i jej wirtuozi w kontekście amerykańskiej muzyki filmowej” (Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Krakowie, 2014), kilkunastu pozycji o charakterze w głównej mierze dydaktycznym oraz pierwszego od ponad 60 lat podręcznika nauki gry na rogu w języku polskim pt. „Nowoczesna szkoła gry na waltorni. Nauka z przyjemnością” (wyd. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2021).