prof. dr hab. Marian Wołkowski-Wolski
Profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Urodził się w 1962 r. w Warszawie.
W 1992 r. ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim studia w zakresie historii sztuki. Tam też na Wydziale Historyczno-Filozoficznym na podstawie napisanej pod kierunkiem prof.
Zbigniewa Perzanowskiego rozprawy pt. Trzeciescy herbu Strzemię. Studium z dziejów średniozamożnej szlachty małopolskiej XIV–XVI w. uzyskał w 1997 r. stopień naukowy doktora
nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. W 2014 r. na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na podstawie dorobku
naukowego oraz rozprawy pt. Potoccy herbu Pilawa do początku XVII wieku. Studium genealogiczno-własnościowe otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. W latach 1995–2013 był zatrudniony w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk na stanowisku asystenta potem adiunkta. Od 2009 roku pracuje w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dziś jest profesorem tejże uczelni. Od 2016 roku pracuje też jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Od roku 1997 jest ekspertem ds. genealogii i heraldyki Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Za zasługi na tym polu otrzymał od Rady Suwerennej Zakonu Maltańskiego srebrny medal Pro Merito Melitensi. Od listopada 2013 do 23 XII 2016 piastował funkcję prezesa zarządu Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie. W roku 2023 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za dokonania na rzecz muzealnictwa polskiego, a w 2024 roku nagrodę w konkursie Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Zabytek Zadbany” za uratowanie, naukowe opracowanie i udostępnienie rodzinnego dworu w Hawłowicach Górnych. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych. W kręgu zainteresowań i badań prof. Mariana Wolskiego znalazły się: genealogia, heraldyka, biografistyka, geografia historyczna, paleografia łacińska, średniowiecze i czasy nowożytne, historia ziemiaństwa polskiego.
(źródło)