Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Nie jestem absolwentem studiów I st. z Dyrygentury, czy mogę zdawać?
Jak najbardziej – dla nas liczą się Twoje chęci i umiejętności. Jeśli posiadasz dyplom licencjacki uczelni muzycznej zdobyty na którymkolwiek z kierunków możesz śmiało zdawać do nas!
Udowadniasz tylko, że masz wiedzę potrzebną dyrygentowi!
Skończyłem skrzypce (obój lub perkusję, itp.), czy dostanę się na I Wydział
Wszystko zależy od Ciebie! Nauczanie przyszłych dyrygentów to długi proces, ale przede wszystkim liczą się predyspozycje i ciężka praca! Zatem każdy instrumentalista, ale i wokalista czy rytmiczka – wszyscy, którzy czują w sobie pasję do dyrygowania i potrafią ciężko pracować są u nas mile widziani! Udowadniasz tylko, że masz wiedzę potrzebną dyrygentowi! Od Kandydata na studia magisterskie oczekujemy też doświadczenia w pracy z zespołami.
Czy rzeczywiście po tych studiach znajdę pracę jako dyrygent?
Jeżeli rzeczywiście masz predyspozycje dyrygenckie to zrobimy wszystko, żeby je rozwinąć. Nasi pedagodzy podzielą się z Tobą wiedzą i olbrzymim doświadczeniem. Postarają się obudzić
w Tobie cechy przywódcze i wskażą drogę, którą powinieneś dążyć by być dyrygentem. Ale czy nim zostaniesz? – to zależy od Twojej determinacji, operatywności i zrozumienia praw rządzących środowiskiem. Na pewno na samym początku kariery pomożemy.
Studiuję już na AGH, czy dam radę połączyć dwa kierunki?
Na łączenie dwóch kierunków studiów wielu dziś się decyduje. Będzie trudno bo dyrygentura to wymagająca dyscyplina i zazdrosna o Twój czas. Ale regulaminy studiów dają różne możliwości realizacji planów – tryby eksternistyczne, urlopy dziekańskie. Ponadto nasi pedagodzy są bardzo wyrozumiali – na pewno pomogą w pomyślnym zaliczeniu każdego przedmiotu.
Jak się przygotować do egzaminów wstępnych?
Wybrać i przygotować do dyrygowania dwa utwory – klasyczny i romantyczny. Wybór zależy od Ciebie. Ważne, żebyś umiał przekazać w nich jak je czujesz. Chcemy usłyszeć i zobaczyć Twoją niepowtarzalną interpretację, w której pokażesz jak ważny jest każdy muzyk, który pomaga Tobie spełnić dyrygenckie marzenie.
Będziemy rozmawiać o Twojej znajomości literatury symfonicznej i świadomości stylów. Dużo słuchaj i zgłębiaj partytury i graj je na fortepianie.
Co muszę umieć, z czego pytacie?
Punktem wyjścia do dyskusji o Twoich zainteresowaniach i do badania Twoich predyspozycji będą zadyrygowane przez Ciebie utwory. Będziemy oczekiwali, że podzielisz się swoimi doświadczeniami w pracy z zespołami i wykażesz się wiedzą na poziomie ukończonych studiów licencjackich z dyrygentury.
Będziemy też rozmawiać o Twojej znajomości literatury symfonicznej i świadomości stylów.
Sprawdzimy także Twoją umiejętność czytania i rozpoznawania partytur oraz gry na fortepianie.
Będziemy oczekiwali określenia planu jak zamierzasz poprowadzić Twoją dyrygencką karierę
Skończyłem licencjat na skrzypcach, czy muszę umieć grać na fortepianie?
Tak! Chociaż nie oczekujemy do Ciebie bycia laureatem Konkursu Chopinowskiego! W zawodzie dyrygenta umiejętność gry na fortepianie jest niezwykle przydatna. Na przykład, po ukończeniu studiów możesz podjąć pracę jako dyrygent-korepetytor w teatrze operowym.