Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Nie jestem absolwentem studiów muzycznych I stopnia na kierunku edukacja artystyczna ani dyrygentura, czy mogę zdawać na dyrygenturę orkiestr dętych?
Możesz, pod warunkiem, że masz wiedzę i umiejętności na poziomie licencjatu a Twoje studia I stopnia zawierały wiodące przedmioty związane ze specjalnością (o spójności programów decyduje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna). Warto to wcześniej skonsultować z Dziekanem lub Prodziekanem.
Dyrygent orkiestry dętej? A co miałbym po tym robić?
Możesz pracować jako dyrygent amatorskiej i zawodowej orkiestry dętej (np. wojskowej), dyrygent szkolnej orkiestry dętej, big-bandu itd. Możesz tworzyć projekty artystyczne według własnego pomysłu.
Czy można wybrać sobie pedagoga prowadzącego zajęcia z dyrygowania lub innych przedmiotów indywidualnych?
Tak, staramy się spełniać prośby studentów o przydzielenie do klasy danego pedagoga, w miarę możliwości wynikających z przydziału obowiązków dla danego nauczyciela akademickiego. Zdarza się też zmiana pedagoga w toku studiów, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Studiuję już na innej uczelni, czy dam radę połączyć dwa kierunki?
Doświadczenie dotychczasowych studentów pokazuje, że próby łączenia dwóch kierunków często skutkują słabszymi wynikami i problemami na obydwu kierunkach. Koncentracja na studiowaniu jednego kierunku przyniesie Ci dużo więcej satysfakcji.
Czy muszę umieć grać na fortepianie?
Tak, w przeciwnym razie nie będziesz mógł rozczytać partytury.
Czy nauczę się od podstaw dyrygować?
Nie, powinieneś się tego nauczyć na studiach I stopnia lub pracując np. jako kapelmistrz i uzupełniając swoje umiejętności i wiedzę w ramach kursów i szkoleń.
Czy będę mieć możliwość prowadzenia egzaminów z orkiestrą dętą?
Tak, uczelnia stwarza taką możliwość.
Czy Akademia dysponuje domem studenckim?
Tak, niedaleko, w odległości ok. 1 km (3 przystanki tramwajowe) od budynku Akademii, przy ul. Przemyskiej 3. Nasz Dom Studencki posiada 105 miejsc w pokojach 1 i 2-osobowych z aneksem kuchennym i łazienką. W pokojach możliwe jest nieodpłatne korzystanie z Internetu. W budynku jest bezpłatna pralnia samoobsługowa.
Wysoki standard obiektu został potwierdzony przez nagrody Guest Review Awards w roku 2015 oraz 2018.
Jakie są stypendia w Akademii Muzycznej w Krakowie?
W Akademii obowiązuje system stypendiów powszechnie obowiązujący w uczelniach wyższych w Polsce (stypendia socjalne, rektora, ministra) oraz dostęp do stypendiów fundowanych przez instytucje pożytku publicznego i osoby prywatne.
W jakich terminach jest organizowana rekrutacja?
Jaki jest koszt egzaminów wstępnych?
Ile dni trwają egzaminy wstępne?
Egzaminy trwają jeden dzień. Dzień wcześniej istnieje możliwość odbycia próby z akompaniatorami.