Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Co trzeba umieć, żeby zdawać na kompozycję do Akademii Muzycznej w Krakowie?
Kandydaci na studia II stopnia muszą wykazać się warsztatem na poziomie ukończonych studiów I stopnia z kompozycji, tj. przedstawić wybór partytur utworów, skomponowanych w latach bezpośrednio poprzedzających rekrutację, na różne składy, w tym rozbudowany aparat wykonawczy (orkiestra, składy mieszane). Absolwenci kompozycji przedstawiają utwór dyplomowy. Absolwenci innych kierunków studiów niż kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura zdają dodatkowe egzaminy z kształcenia słuchu, harmonii i literatury muzycznej.
Jak przygotować się do egzaminów wstępnych?
Co roku organizujemy Dzień Otwarty Akademii (na ogół w marcu). Zainteresowani mogą też zapisać się na kurs w ramach Letniej Akademii Muzycznej, odbywający się co roku pod koniec sierpnia. Nasi pedagodzy kompozycji są otwarci i w indywidualnych przypadkach służą konsultacjami w miarę możliwości czasowych.
W przypadku osoby, która nie ukończyła studiów kompozycji, warto spytać znajomych studentów lub absolwentów kompozycji, czego wymaga się na tych studiach i jaki kształt ma praca dyplomowa.
Czego wymaga się na egzaminie kierunkowym z kompozycji?
Przeglądamy partytury utworów przygotowanych i przedstawianych przez kandydatów; absolwentów studiów kompozytorskich pytamy o ich pracę dyplomową (utwór); rozmawiamy o zamyśle twórczym, szczegółach zapisu, instrumentarium i zastosowanych technikach wykonawczych; sprawdzamy również kandydatów pod kątem fachowej wiedzy i umiejętności nabytych w toku studiów I stopnia (lub w rezultacie pracy samodzielnej) oraz zaawansowania warsztatowego, w tym umiejętności instrumentacji w oparciu o szczegółową znajomość instrumentarium akustycznego.
Czy trudno zdać na kompozycję do Akademii Muzycznej w Krakowie?
To zależy od rocznika i liczby kandydatów, a więc – konkurencji, a także od przygotowania samego kandydata. Bywa, że jest kilka osób na jedno miejsce, ale zdarzają się też roczniki „chudsze”. Studia II stopnia są mniej „oblegane” od studiów I stopnia. W każdym razie WARTO SPRÓBOWAĆ!! – nie ma wiele do stracenia, a można „wygrać” miejsce na Wydziale, który przez ostatnie dwie oceny z rzędu uzyskał elitarną kategorię naukową A+!
Czy od kandydata wymagany jest dyplom jakiejś szkoły muzycznej bądź studiów muzycznych?
Kandydaci na studia II stopnia muszą legitymować się ukończonymi studiami muzycznymi I stopnia na kierunku kompozycja lub zbliżonymi do studiów z kompozycji (o spójności programów decyduje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna). Warto to wcześniej skonsultować z Dziekanem lub Prodziekanem. Bardzo ważny jest dorobek w postaci skomponowanych utworów.
Ile dni trwają egzaminy wstępne?
W przypadku studiów II stopnia jest to jeden dzień + ewentualnie dodatkowy dzień na egzaminy uzupełniające, jeżeli są wymagane (patrz Pytanie 1). Staramy się nie robić egzaminów wstępnych w niedzielę.
W jakich terminach jest organizowana rekrutacja?
Jaki jest koszt egzaminów wstępnych?
Czy Akademia dysponuje domem studenckim?
Tak, niedaleko, bo w odległości ok. 1 km (3 przystanki tramwajowe) od budynku Akademii, przy ul. Przemyskiej 3. Nasz Dom Studencki posiada 105 miejsc w pokojach 1 i 2-osobowych z aneksem kuchennym i łazienką. W pokojach możliwe nieodpłatne korzystanie z Internetu. W budynku jest bezpłatna pralnia samoobsługowa.
Jakie są stypendia w Akademii Muzycznej w Krakowie?
W Akademii obowiązuje system stypendiów powszechnie obowiązujący w uczelniach wyższych w Polsce (stypendia socjalne, rektora, ministra) oraz dostęp do stypendiów fundowanych przez instytucje pożytku publicznego i osoby prywatne.
Czy można wybrać sobie pedagoga kompozycji?
Tak, staramy się spełniać prośby studentów o przydzielenie do klasy danego pedagoga, w miarę możliwości wynikających z przydziału obowiązków dla danego nauczyciela akademickiego. Zdarza się też zmiana pedagoga przy przejściu ze studiów I stopnia na studia II stopnia, a nawet w toku studiów, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Jak wygląda plan studiów w specjalności Kompozycja?
Program studiów II stopnia jest ukształtowany w 3 formułach: bez specjalizacji oraz z jedną z dwóch specjalizacji: kompozycja elektroakustyczna i kompozycja teatralna, filmowa, użytkowa. Specjalizacja wyposaża studenta w podstawowe informacje i narzędzia pracy twórczej we wskazanym w nazwie specjalistycznym obszarze kompozycji.
Kompletne plany studiów z wykazem realizowanych przedmiotów można zobaczyć wybierając adres: https://nesos.amuz.krakow.pl/plany/planystudiow.aspx
Co mogę robić po studiach kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie?
Prawie wszyscy nasi absolwenci po studiach kontynuują pracę twórczą. Wielu z nich łączy ją z inną aktywnością artystyczną (np. występy lub praca w zespołach artystycznych), pracą w szkolnictwie muzycznym różnych stopni, działalnością kulturotwórczą. Spore grono absolwentów robi karierę międzynarodową.
Czy można łączyć studia na kompozycji z innym kierunkiem lub specjalnością
Można, przy czym w przypadku studiowania więcej niż jednej specjalności na danym kierunku studiów wiąże się to z opłatą za realizację przedmiotów nie przewidzianych w programie studiów w specjalności deklarowanej jako pierwsza.
Trzeba jednak pamiętać, że studia muzyczne, w tym także kompozytorskie, są absorbujące i nie jest łatwo połączyć je z innymi studiami.
Dlaczego warto zdawać na kompozycję akurat do Akademii Muzycznej w Krakowie?
– tu będziesz traktowany indywidualnie i silnie motywowany do rozwoju;
– mamy bogatą, wielonurtową, wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycieli akademickich, od której wiele możesz się nauczyć;
– tu jest twórcza, gorąca atmosfera generowana przez samych studentów i doktorantów, wsparta intensywną działalnością Samorządu Studenckiego;
– tu wiele się dzieje: koncerty studentów i doktorantów kompozycji, działalność kół naukowych, studencko-doktorancka Konferencja Naukowa ELEMENTI, warsztaty z wybitnymi twórcami, konferencje i sesje naukowe;
– Uczelnia ma bardzo rozbudowaną sieć kontaktów zagranicznych owocujących wymianą pedagogów i studentów, wykładami gościnnymi i międzynarodową współpracą artystyczną;
– tu, w sercu Krakowa, tuż przy Rynku Głównym, łączą się tradycja z nowoczesnością, w wyjątkowej atmosferze artystycznego i uniwersyteckiego miasta;
– nasi absolwenci wchodzą jako artyści w obieg międzynarodowy i rozwijają karierę kompozytorską;
– nasze studia II stopnia otwierają drogę do studiów w Szkole Doktorskiej, którą również posiadamy.