Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Nie jestem absolwentem szkoły muzycznej, czy mogę zdawać?
Jak najbardziej – dla nas liczą się umiejętności. Poziom wiedzy jaki posiadasz powinien odpowiadać tej otrzymanej w szkole muzycznej, ale gdzie i w jaki sposób ją zdobyłeś nie jest dla nas ważne.
Skończyłem skrzypce (obój lub perkusję, itp.), czy dostanę się na I Wydział?
Wszystko zależy od Ciebie! Takie specjalności jak Kompozycja czy Teoria Muzyki konkretyzują się dopiero na Uczelniach wyższych! Zatem każdy instrumentalista, ale i wokalista czy rytmiczka – wszyscy, którzy czują w sobie pasję do tworzenia muzyki lub nauki o niej są u nas mile widziani!
Miałem słabe oceny z zajęć teoretycznych, ale w sumie to lubię, czy mam szansę?
Wiedza muzyczno-teoretyczna czasem musi dojrzeć. Zastanów się, dlaczego miałeś gorsze oceny np. z harmonii czy z historii muzyki? Może więcej czasu inwestowałeś w ćwiczenie na instrumencie? A teraz zmieniłeś perspektywę? To zapraszamy! Musisz jednak widzieć, że czytanie, szukanie, eksplorowanie muzyki to u nas podstawowe aktywności!
Teoria? A co miałbym po tym robić?
Nie będzie w tym ani krzty przesady jeśli powiemy – WSZYSTKO! Możesz uczestniczyć w życiu muzycznym w każdej niemal jego formie – możesz wydawać opinie, diagnozować, która muzyka jest dobra, która zła – otrzymasz od nas odpowiednie do tego narzędzia. Możesz zostać autorem poczytnych podręczników, nauczycielem swoich następców, dyrektorem festiwalu, w którym sam zorganizujesz, ustalisz jego repertuar, poprowadzisz koncerty. Możliwości jest tak wiele! Nawet jeśli znudzisz się branżą muzyczną zdobyte na studiach u nas umiejętności pozwolą Ci aktywnie działać w wielu dziedzinach życia. Ale przede wszystkim warto, abyś po uzyskaniu dyplomu licencjata kontynuował u nas studia na poziomie magisterskim!
Studiuję już na AGH, czy dam radę połączyć dwa kierunki?
Na łączenie dwóch kierunków studiów wielu dziś się decyduje. Regulaminy studiów dają różne możliwości realizacji planów – tryby eksternistyczne, urlopy dziekańskie. Ponadto nasi pedagodzy są bardzo wyrozumiali – na pewno pomogą w pomyślnym zaliczeniu każdego przedmiotu.
Co muszę umieć, z czego pytacie?
Z kształcenia słuchu badamy twoje umiejętności standardowymi ćwiczenia z rozpoznawania interwałów i wielodźwięków, rytmów, przebiegów harmonicznych oraz czytania nut głosem. Z harmonii sprawdzimy czy umiesz modulować, akompaniować do prostej melodii. Ponadto przeprowadzimy z Tobą rozmowę – punktem wyjścia do dyskusji o Twoich zainteresowaniach będzie zreferowany przez Ciebie artykuł z czasopisma Teoria Muzyki.