dr hab. Jacek Mentel
Urodzony w Zabrzu w 1962r. Po ukończeniu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu, w latach 1983-1988 studiował dyrygenturę w krakowskiej Akademii muzycznej pod kierunkiem prof. Jerzego Katlewicza (dyplom z wyróżnieniem).
Jeszcze w czasie studiów rozpoczął współpracę z Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego, w której od 1987r. pełnił funkcję asystenta chórmistrza, a od września 1989r. do czerwca 2009r. był dyrygentem i kierownikiem Chóru Mieszanego, z którym przygotował blisko 300 pozycji z repertuaru wokalno-instrumentalnego oraz na chór a cappella.
Wraz z Chórem Filharmonii Krakowskiej uczestniczył w wielu festiwalach krajowych (m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Gaude Mater w Częstochowie, Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Wielkanocny im. L.van Beethovena), oraz zagranicznych (m.in. Festival de Musique de La Chaise Dieu, Berliner Festwoche, Maggio Musicale Fiorentino, Festival Europaeischer Musik Berlin, Festival de Berlioz), współpracując z wybitnymi dyrygentami z Polski i zagranicy. Przygotował Chór do nagrań kilkunastu płyt.
W marcu 2015 r. rozpoczął współpracę z najstarszym studenckim zespołem folklorystycznym w Polsce, działającym przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie „KRAKUS”, w którym kieruje sekcją wokalną grupy studenckiej. Do chwili obecnej przygotował zespół do blisko 200 występów (w kraju i za granicą), prowadząc go samodzielnie ponad 80 razy w koncertach i uroczystościach okolicznościowych. Z zespołem „KRAKUS” nagrał płytę do muzyki Andrzeja Zaryckiego.
W latach 2016-2020, przez 4 sezony artystyczne był kierownikiem Chóru Mieszanego Opery Krakowskiej. W tym czasie przygotował ten zespół do 14 premierowych spektakli, a za jego kadencji Chór Opery Krakowskiej wystąpił w niemal 300 spektaklach i koncertach zarówno w kraju jak i poza nim, kilkanaście razy pod jego dyrekcją.
Równocześnie prowadzi działalność dydaktyczną, będąc adiunktem ze stopniem doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Prowadzi zajęcia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej w Instytucie Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, Instytucie Dyrygentury Chóralnej, Edukacji i Rytmiki oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej.
Swój warsztat dyrygencki doskonalił na licznych kursach i seminariach, m.in. pod kierunkiem prof. Helmutha Rillinga (Bachakademie Stuttgart, Internationalen Dirigentenseminar Leipzig), oraz jako stypendysta w Eugen (USA), w ramach Oregon Bach Festival.
W 1989r. otrzymał Stypendium Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury, w 2004r. nadany przez Prezydenta Polski Srebrny Krzyż Zasługi, w 2006r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2018r. za zasługi dla Miasta, otrzymał z rąk Prezydenta Krakowa odznakę „Honoris Gratia”.
Jako dyrygent koncertów symfonicznych, operowych, oratoryjnych oraz muzyki chóralnej pojawia się na wielu estradach krajowych oraz zagranicznych (m.im. Francja, Niemcy, Norwegia, USA).
Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Bachowskiego.