dr Katarzyna Drogosz – fortepian historyczny
Katarzyna Drogosz jest pracownikiem Uczelni od 2013 roku. Od 2018 roku we współpracy z dr Petrą Matejovą prowadzi klasę fortepianu historycznego.
Urodziła się w Warszawie. Tam studiowała grę na fortepianie w klasie prof. Teresy Manasterskiej i ad. Aleksandry Kowalik. Po uzyskaniu dyplomu magistra (2001), podjęła dalsze studia w dziedzinie instrumentów historycznych: w Conservatorium van Amsterdam (2001-2005) w klasie fortepiano prof. Stanleya Hooglanda oraz w Hochschule für Musik Freiburg (2005-2007) w klasie klawesynu prof. Roberta Hilla. Studiowała także dyplomację kulturalną w Collegium Civitas w Warszawie oraz ukończyła studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Stopień doktora uzyskała w styczniu 2017 roku. W 2007 roku otrzymała wyróżnienie na międzynarodowym konkursie „Musica Antiqua” w Brugii, w kategorii pianoforte solo.
Oprócz repertuaru solowego Katarzyna Drogosz wykonuje również muzykę kameralną i orkiestrową. Jest członkinią Trio Laflamme oraz współpracuje z Arte dei Suonatori. Tworzy duet fortepianowy z wybitnym brytyjskim pianistą, Geoffreyem Govierem. Jako solistka występowała z Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Capellą Cracoviensis i Wrocławską Orkiestrą Barokową.
Dotychczasowe nagrania artystki zawierają muzykę kameralną Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Carla Czernego, Carla Marii von Webera i Friedricha Kuhlaua; zostały wydane przez CD Accord/NFM, NIFC i Coviello Classics. Koncerty z udziałem pianistki transmitowało Polskie Radio, WDR oraz BR. W listopadzie 2019 roku w wydawnictwie CD Accord ukazało się solowe nagranie utworów fortepianowych Franza Xavera Mozarta na oryginalnym wiedeńskim instrumencie z około 1800 roku. Album został nominowany do nagrody Fryderyk 2020.
Katarzyna Drogosz od wielu lat upowszechnia tematykę historii i budowy fortepianu w ramach licznych wykładów i prezentacji – w szkołach muzycznych, akademiach oraz instytucjach kultury. Nauczała w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim, a także na warsztatach muzyki dawnej w Schloss Seehaus (Niemcy). Była także wykładowcą Akademii Fortepianów Historycznych w Lusławicach.
katarzyna.drogosz@amuz.krakow.pl