dr hab. Aneta Dumanowska, prof. AMKP
Urodzona w Krakowie. Studiowała w latach 1991-1996 w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie skrzypiec prof. Mieczysława Szlezera.W 1996 roku rozpoczęła studia w klasie altówki prof. Janusza Pisarskiego, które ukończyła z wyróżnieniem w 1999 roku. W swoim dorobku artystycznym ma wiele koncertów solowych i kameralnych. Występowała jako solistka z Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, z orkiestrami Symfoniczną i Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie, Sinfoniettą Cracovią, Capellą Cracoviensis oraz na festiwalach: Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej – Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festival Pablo Casals w Prades (Francja) oraz Opera Rara.
Od 2004 roku jest altowiolistką kwartetu DAFO. W dorobku artystycznym zespołu znajdują się liczne koncerty w kraju i za granicą oraz nagrane wspólnie płyty wyróżnione takimi nagrodami jak: Fryderyk 2009 rok za płytę Speechless Song z muzyką Pawła Mykietyna, Fryderyk 2012 oraz status Złotej Płyty za album CD/DVD live Łukaszewski i Bembinow – Kolędy i pastorałki, Supersonic Pizzicato – nagroda luksemburskiego wydawnictwa Pizzicato za album z muzyką Krzysztofa Pendereckiego String Quartets, String Trio, Clarinet Quartet zawierający wszystkie dzieła kameralne kompozytora z pierwszą światową rejestracją III Kwartetu smyczkowego. W latach 2012-2014 grała w kwartecie fortepianowym z wybitną skrzypaczką Kają Danczowską, pianistką Justyną Danczowską oraz z wiolonczelistą Bartoszem Koziakiem koncertując w większości ważnych ośrodków muzycznych w Polsce. W latach 1997- 2016 była członkiem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.
W latach 2005-2012 była wykładowcą podczas Międzynarodowych Kursów Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu. Od 2021 roku prowadzi kursy mistrzowskie w ramach Letniej Manufaktury Sztuki w Niepołomicach oraz Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako pedagog od 2001 roku związana jest z Akademią Muzyczną w Krakowie. W 2013 uzyskała stopień naukowy doktora sztuki a w 2018 stopień doktora habilitowanego.