Beethoven – sonaty na fortepian i wiolonczelę | 22.10.2023
Katedra Wiolonczeli i Kontrabasu zaprasza na koncert Matthiasa Gredlera (wiolonczela) i Stefana Stroissniga (fortepian) z sonatami na fortepian i wiolonczelę Ludwiga van Beethovena w ramach programu Erasmus+.
Wstęp wolny.
Studentów i studentki AMKP zapraszamy na kursy mistrzowskie z obydwoma artystami, które poprowadzą oni 23 i 24 października (kurs wiolonczelowy, kurs fortepianowy).
22 października 2023, 18:00
Aula Florianka
ul. Sereno Fenn’a 15
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Sonata g-moll op. 5 nr 2
Adagio sostenuto e espressivo – Allegro molto più tosto presto
Rondo – Allegro
Sonata C-dur op. 102 nr 1
Andante – Allegro vivace
Adagio – Allegro vivace
***
Sonata A-dur op. 69
Allegro, ma non tanto
Scherzo. Allegro molto
Adagio cantabile – Allegro vivace
Sonata D-dur op. 102 nr 2
Allegro con brio
Adagio con molto sentimento d’affetto
Allegro – Allegro fugato
Matthias Gredler wiolonczela
Stefan Stroissnig fortepian
Matthias Gredler swoją edukację w zakresie gry na wiolonczeli odbywał między innymi u Heinricha Schiffa, Martina Hornsteina czy Miklósa Perényi. W latach 1999-2001 był koncertmistrzem sekcji wiolonczel Monachijskiej Orkiestry Kameralnej. Od roku 2001 przez prawie dwie dekady współtworzył Vienna Piano Trio, z którym to intensywnie koncertował występując w największych salach koncertowych całego świata oraz dokonał licznych prawykonań dzieł takich kompozytorów jak Friedrich Cerha, Johannes Maria Staud, Harrison Birthwisthle, György Kurtag, Michael Gredler, Thomas Larcher. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej. Od 2019 roku uczy gry na wiolonczeli w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Stefan Stroissnig, austriacki pianista, studiował na University of Music and Performing Arts w Wiedniu oraz w Royal College of Music w Londynie. Na jego kunszt wykonawczy wpływ mieli tacy uznani pianiści jak Daniel Barenboim czy Dmitri Bashkirov. Stefan Strossnig regularnie występuje na wszystkich kontynentach. Podczas trasy koncertowej po Ameryce Południowej został uznany za „odkrycie roku” przez stowarzyszenie argentyńskich krytyków muzycznych. Obecnie szczególne uznanie przynoszą mu wykonania muzyki Franza Schuberta, a także utworów z XX i XXI wieku. Współpracował z wieloma znanymi artystami, takimi jak Heinrich Schiff, Patricia Kopatchinskaja, Christian Poltéra, Rainer Küchl, Viviane Hagner, Jonas Kaufmann czy Küchl-Quartett. Po siedmiu latach nauczania na University of Music w Grazu, w 2019 roku został mianowany gościnnym profesorem na University of Music and Performing Arts w Wiedniu. Za swój wkład w międzynarodowy świat muzyczny został nominowany do nagrody Credit Suisse Award przez Orkiestrę Filharmoników Wiedeńskich.