Przemówienie inauguracyjne JM Rektora AMKP prof. dra hab. Mariusza Sielskiego
Szanowni Państwo!
Inauguracja nowego roku akademickiego to dzień wyjątkowy dla całej społeczności akademickiej. To dzień pełen nadziei, optymizmu i radości. To dzień uczucia wspólnoty ludzi, których łączy dążenie do prawdy.
Dla mnie osobiście to dzień szczególny, gdyż inaugurujemy nie tylko kolejny w historii naszej uczelni rok akademicki, ale też czteroletnią kadencję nowych władz. To wielki zaszczyt i honor, że wspólnota akademicka powierzyła mi niezwykle odpowiedzialną funkcję rektora wspaniałej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, drugiej najstarszej uczelni muzycznej w Polsce. Dziękuję, że moja dotychczasowa postawa i zaangażowanie w pracę na rzecz Uczelni zostały przez kolegium elektorów dostrzeżone. Przejmuję tę funkcję w czasach dla nas wszystkich niezwykle trudnych, przede wszystkim w obliczu trwającej w naszym sąsiedztwie agresji rosyjskiej na Ukrainę, a także niestabilnej sytuacji geopolitycznej i kryzysu klimatycznego. To dobry moment, by wyrazić uznanie dla ustępujących władz rektorskich, którym było dane zmierzyć się z problemami wynikającymi z początkiem wojny w Ukrainie, a wcześniej z obostrzeniami związanymi z pandemią covid-19. To dzięki Waszemu wysiłkowi i zaangażowaniu udało się społeczności akademickiej przejść przysłowiową suchą stopą, bez większego uszczerbku dla funkcjonowania Akademii. Za ten trudny dla nas wszystkich czas, pragnę bardzo podziękować. Panie Rektorze, dziękuję w imieniu swoim i naszej Wspólnoty!
Przed naszą Akademią wiele wyzwań, ale nie zaskoczę Państwa stwierdzeniem, co jest naszym priorytetem – to pozyskanie środków finansowych na budowę kampusu AMKP. Wygrany przez pracownię Tomasz Konior Studio konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną naszej przyszłej siedziby rozbudził w nas nadzieje na diametralną zmianę warunków nauki i pracy twórczej. Przypomnę, że muzyczność architektury dostrzegli m.in. Flaubert, Kandinsky i Wyspiański, a Fridrich von Schelling architekturę określał jako „zakrzepłą muzykę”. Z kolei Johann Wolfgang von Goethe dostrzegł w niej „skamieniałą muzykę”. Nie znaczy to, że nasze relacje z dr. Tomaszem Koniorem mogą ulec skostnieniu. Wręcz przeciwnie! Twórca nagrodzonego projektu rozumie artystów, bo sam jest artystą! Mogę zapewnić Państwa, że dołożę wszelkich starań, by ten wspaniały projekt uzyskał źródło finansowania. Nowa siedziba AMKP może być wizytówką nie tylko uczelni muzycznej o bogatym dorobku artystycznym i naukowym sięgającym 1888 roku, ale też wizytówką Królewskiego Miasta Krakowa, miasta, które szczyci się być stolicą kulturalną Polski. Niezwykła aktywność nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów, propagujących w wielu przypadkach sztukę na najwyższym światowym poziomie, służy mieszkańcom Krakowa i Małopolski. Doceniam dotychczasowe wsparcie finansowe i zaangażowanie Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na etapie projektowania kampusu. Liczę na dalszą konstruktywna współpracę z Ministerstwem, władzami Województwa i Sejmiku Małopolskiego, włodarzami Krakowa. Cytując, a raczej trawestując klasyka, a właściwie klasyczkę: ta siedziba nam się po prostu należy!
Środowisko naszej Akademii musi być zjednoczone, by sprostać wyzwaniom stawianym przez ciągle zmieniające się prawo i zapominaniu przez decydentów, że sztuka jest równoznaczna nauce (mówią o tym zapisy w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce). Liczę na to, że wyższe szkolnictwo artystyczne będzie traktowane i finansowane na równi z uczelniami bezpośrednio podległymi Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zapewniał nas o tym Pan Minister Dariusz Wieczorek na czerwcowym posiedzeniu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Mimo trudnych warunków lokalowych Wspólnota AMKP z powodzeniem realizuje swoje projekty artystyczne, naukowe, stale podnosi standardy związane z procesem dydaktycznym, udoskonala programy nauczania. Rozszerzamy ofertę edukacyjną o nowe kierunki studiów i specjalności, by odpowiadać na aktualne potrzeby rynku pracy oraz rozwój dyscyplin artystycznych. Dbamy o rozwój kadry wspierając postępowania awansowe i finansując Szkołę Doktorską. Prowadzimy studia podyplomowe, staże artystyczne i aktywnie uczestniczymy w programie Unii Europejskiej Erasmus+. W nowej kadencji pragnę jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z krakowskimi uczelniami artystycznymi: Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki i Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Ta swego rodzaju triada wzmocni nasz głos na forum polskich wyższych uczelni. Cenię sobie niezwykle współpracę z krakowskimi instytucjami kultury takimi jak m.in. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, Opera Krakowska czy Cracovia Danza.
Dziękuję dyrekcjom krakowskich szkół muzycznych za możliwość realizacji przez studentów AMKP praktyk w kierowanych przez nich instytucjach.
Muzyka to sztuka, w której czas odgrywa wielką rolę. My też jesteśmy elementem tego procesu i jego konsekwencji. Z wielkim żalem pragnę poinformować, iż Naszą Wspólnotę w ubiegłym roku akademickim opuściły na stałe osoby, które związane były z Akademią, i które swoją pracą i osobowością na stałe zapiszą się w naszej pamięci: Danuta Nęcek, dr Jerzy Dyląg, Janusz Pasturczak, fundator stypendium studenckiego, prof. Uczelni Stefan Wojtas, mgr Barbara Walczyńska-Borusewicz, Elżbieta Barcik.
Naszym dobrem są nasi Wspaniali Studenci. Wśród nich są tacy, którzy po trudnych, konkursowych egzaminach wstępnych po raz pierwszy przekroczą bramy naszej Uczelni. Nowy rok akademicki rozpocznie 157 studentów na studiach licencjackich i 137 na studiach magisterskich studiując na 7 kierunkach prowadzonych na 3 wydziałach. Naszych pierwszoroczniaków otoczymy opieką, troską i życzliwością by ich talent rozwijał się harmonijnie. Mamy świadomość jak niezwykle ważna dla studentów jest porada specjalistów w przypadku problemów związanych z zawirowaniami dzisiejszego świata. Zapewniamy to wsparcie, gdyż popandemiczna rzeczywistość dotyka nas wszystkich.
Drodzy studenci! Bądźcie odważni, otwarci, tolerancyjni, świadomi celu, bądźcie wyrozumiali dla siebie i innych. Nie bójcie się formułować swoich myśli! Uśmiechajcie się i pierwsi wyciągajcie dłoń do pojednania!
Życzę całej społeczności Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, by rok akademicki 2024/2025 był rokiem zjednoczenia wokół Piękna i budowania poczucia wspólnoty. Budujmy ją tak jak nasz patron tworzył swój park na wzór partytury: nuta po nucie.
Oby to był rok szczęśliwy, sprzyjający i pomyślny
QUOD BONUM, FELIX, FAUSTUM, FORTUNATUMQUE SIT
JM Rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
prof. dr hab. Mariusz Sielski