Zapomoga
Informacje ogólne
Zapomoga jest doraźną, bezzwrotną formą pomocy dla studentów i może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
Zapomoga przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Łączny okres przysługiwania świadczenia wynosi 12 semestrów, bez względu na jego pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu zapomoga przysługuje na studiach:
- pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów,
- drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
Do powyższego okresu wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopu oraz oczekiwania na powtarzanie semestru.
Do powyższego okresu nie wlicza się kolejnych studiów pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego.
W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów, semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
Do powyższych limitów wlicza się okresy studiów i tytuły zawodowe uzyskane za granicą.
Zapomoga nie przysługuje studentowi, który posiada tytuł zawodowy magistra, nawet jeżeli uzyskał go za granicą. Zapomoga nie przysługuje także w sytuacji, gdy student posiada tytuł zawodowy licencjata, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Zdarzenia uzasadniające ubieganie się o zapomogę
- śmierć najbliższego członka rodziny, tj. dziecka, współmałżonka, matki, ojca, rodzeństwa studenta lub nieszczęśliwy wypadek, któremu uległ najbliższy członek rodziny studenta,
- ciężka choroba studenta lub członka jego najbliższej rodziny,
- urodzenie dziecka przez studentkę lub żonę studenta,
- klęska żywiołowa, np. powódź, pożar,
- kradzież i inne okoliczności, na skutek których student znalazł się przejściowo
w trudnej sytuacji życiowej.
Podstawa prawna
Wymagane dokumenty
- Wniosek o przyznanie zapomogi (Załącznik nr 9 Wniosek o przyznanie zapomogi)
- Dokumenty potwierdzające przyczynę ubiegania się o zapomogę, tj. np.
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka studenta,
- akt zgonu,
- wypis ze szpitala lub stosowne zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie lub nieszczęśliwym wypadku,
- opinia właściwego lekarza specjalisty,
- imienne faktury potwierdzające wydatki związane ze zdarzeniem losowym,
- zaświadczenia wydane przez uprawnione instytucje (policja, straż pożarna, instytucja ubezpieczeniowa, służba zdrowia i inne) potwierdzające fakt zdarzenia losowego.
WAŻNE INFORMACJE
- zapomoga może być przyznana nie częściej niż dwa razy w roku akademickim,
- z tego samego tytułu student może otrzymać zapomogę tylko jeden raz, z wyjątkiem sytuacji spowodowanej ciężką chorobą studenta lub członka jego najbliższej rodziny,
- wniosek o przyznanie zapomogi należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty zdarzenia uprawniającego do przyznania świadczenia,
- student przebywający na urlopie udzielonym z powodów zdrowotnych może otrzymać zapomogę. W przypadku gdy student przebywa na urlopie z innych powodów, może otrzymać zapomogę tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Terminy
Wniosek wraz dokumentacją można składać w Dziale Nauczania (pokój nr 632, VI p.) codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach: 10:00-14:00.
Przyznanie lub odmowa przyznania zapomogi następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Zapomoga jest wypłacana jednorazowo przelewem na wskazany przez studenta rachunek bankowy.