dr hab. Miłosz Mączyński

W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie gitary prof. dr hab. Michała Nagy’a. W 2014 roku w macierzystej uczelni uzyskał stopień doktora sztuki, a w roku 2025 – doktora habilitowanego w dyscyplinie Sztuki Muzyczne.
Jako solista i kameralista zdobywał nagrody na międzynarodowych konkursach w Montrealu, Brnie, Gorizii i wielu innych. Swoje umiejętności doskonalił, biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Roberto Aussel’a, Ricardo Gallen’a, Pablo Garibay’a, Marcina Dyllę, Edina Karamazova, Tilmana Hoppstocka i Jana Depretera. Koncertował w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech i na Słowacji. Jako solista występował pod kierunkiem m.in. Szymona Morusa, Jacka Rogali, Piotra Sułkowskiego i Georga Tchitchinadze, wykonując koncerty M. Castelnuovo-Tedesco, A. de Lhoyera oraz Concierto Andaluz J. Rodrigo. Od 2016 roku jest członkiem zespołu Cracow Guitar Quartet, z którym koncertuje w ramach wielu znaczących festiwali i cykli koncertowych. W 2022 roku ukazała się płyta kwartetu Musical Landscapes (wydawnictwo DUX). Jako kameralista współpracował m.in. z akordeonistą Maciejem Zimką. W 2022 roku ukazała się płyta Out of the Circle z premierowym nagraniem Sonaty na akordeon i gitarę M. Zimki. Nagranie otrzymało nominację do niemieckiej nagrody OPUS Klassik oraz zostało wyróżnione Złotym Dyplomem w konkursie Muzyczne Orły. Artysta koncertuje także na instrumentach historycznych (gitara romantyczna, gitara tercjowa). W 2024 roku ukazała się solowa płyta gitarzysty pt. Elégiaque (wydawnictwo DUX). Jest to pierwszy polski album solowy zarejestrowany w całości na gitarze romantycznej. Nagranie doczekało się znakomitych recenzji (m.in. Płyta kwartału magazynu Presto).
Miłosz Mączyński prowadzi klasę gitary w krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta. Zasiada w jury ogólnopolskich konkursów gitarowych i przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej, jest wykładowcą warsztatów i letnich kursów muzycznych. Dokonał prawykonań oraz polskich prawykonań utworów Romualda Twardowskiego, Karola Nepelskiego, Karola Osmana i Macieja Zimki. Jego uczniowie i studenci zdobywają laury na międzynarodowych konkursach w Austrii, Liechtensteinie, Czechach i Polsce.