dr Paweł Kubica
Paweł Kubica ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w 1996 roku w klasie Janusza Olejniczaka. Wcześniej, przez wiele lat, był uczniem prof. Jerzego Łukowicza. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, pracując pod kierunkiem takich pedagogów jak Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Vlado Perlemuter, Rudolf Buchbinder, Lee Kum Sing, Jean Marc Luisada.
Pierwszym znaczącym sukcesem Pawła Kubicy było zdobycie II nagrody na Konkursie Pianistycznym Miłosza Magina w Paryżu w 1989 roku. Od tego czasu pianista zdobył szereg nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Wygrał Konkurs Pianistyczny Fundacji Muzycznej Stendal w Detmold (Niemcy, 1992), otrzymał nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (1996). W roku 1998 otrzymał dwie nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie: pierwszą w kategorii solistów oraz specjalną za najlepszą interpretację utworu kompozytora polskiego. Dwukrotnie brał udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995, 2000). W 1997 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.
Paweł Kubica prowadzi ożywioną solową działalność artystyczną zdobywając uznanie publiczności i krytyki zarówno w kraju, jak i za granicą. Koncertował m.in. w Anglii, Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Rosji, Słowacji, Serbii. Zapraszany jest do udziału w tak prestiżowych imprezach muzycznych, jak Festiwal Chopinowski w Nohant (Francja), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, „Chopin w Barwach Jesieni” w Antoninie, Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”.
Jako solista koncertów symfonicznych występował m.in. z SWF – Sinfonieorchester, Orkiestrą Filharmonii w Tomsku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, grając pod batutą takich dyrygentów, jak: Arnold Östman, Wojciech Michniewski, Wojciech Rajski, Michał Klauza, Michał Nesterowicz, Wojciech Czepiel, Paweł Przytocki, Zygmunt Rychert. Jako kameralista występował m.in. z Kwartetem Śląskim i wiolonczelistą Adamem Klockiem.
Paweł Kubica od wielu lat zajmuje się także kameralistyką wokalno – fortepianową niejednokrotnie pracując jako akompaniator na kursach wokalnych prowadzonych przez takich mistrzów jak Teresa Żylis – Gara, Ryszard Karczykowski i Helena Łazarska.
Pianista posiada bogaty repertuar, obejmujący dzieła twórców z różnych epok. Jest cenionym wykonawcą muzyki Fryderyka Chopina. Często sięga również po muzykę współczesną z powodzeniem wykonując m.in. koncerty fortepianowe Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Paweł Kubica posiada w swoim dorobku fonograficznym płytę CD z utworami Roberta Schumanna, nagraną z SWF – Sinfonieorchester pod dyrekcją Arnolda Östmana – nagranie opublikowała niemiecka wytwórnia Arte Nova w 1995 roku. W 2011 roku nakładem „Polskich Nagrań” ukazała się kolejna płyta z udziałem Pawła Kubicy – „Music and Politics”. Jest to zapis uroczystego koncertu, na którym wykonano utwory Prezydenta Chorwacji Ivo Josipovića w obecności kompozytora. Spośród licznych nagrań dokonanych dla radia i telewizji należy wyróżnić nagranie Koncertu fortepianowego a-moll Roberta Schumanna z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego (2002), a także – nagrany na żywo – Koncert fortepianowy Francisa Poulenca z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy (2013).