prof. Mieczysław Szlezer
Urodził się w roku 1955 w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat i kontynuował ją aż do ukończenia studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie swego ojca prof. Zbigniewa Szlezera, znanego skrzypka i pedagoga (dyplom z wyróżnieniem 1979). W latach 1982-85 odbył studia podyplomowe w Indiana University School of Music w Bloomington (USA) w klasie prof. Josefa Gingolda oraz prof. Tadeusza Wrońskiego, jak również w Szwajcarii w Konserwatorium Genewskim w klasie prof. Henryka Szerynga oraz w Accademia Chigiana w Sienie (Włochy) w klasie prof. Franco Gulli.
Jest laureatem międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. Prowadzi rozległą działalność koncertową jako solista i kameralista; występował w 28 krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. W latach 1978-87 był solistą i koncertmistrzem orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis, a w latach 1987-2000 solistą i koncertmistrzem Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W latach 1995-2005 był członkiem tria fortepianowego „ARTEMUS”. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych dla: “PR iTV”, “Yugoton”, “RAI”, “France Musique”, “Equant – Japan”, “IMC Tokyo”, “STEBO” oraz “Moderato”.
Od 1978 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie jest profesorem tytularnym. Prowadzi klasę skrzypiec oraz kameralistyki smyczkowej. W latach 1996-2002 był prodziekanem Wydziału Instrumentalnego. W roku 2002 (i ponownie w 2005) został wybrany Prorektorem d.s. współpracy zagranicznej i promocji artystycznej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Od roku 2008 kieruje Katedrą Skrzypiec i Altówki. Prowadził kursy mistrzowskie i wykłady w USA, Korei Płd, Japonii, Chinach, Niemczech, Austrii, Rumunii, Szwecji, Danii i Finlandii.
Juror międzynarodowych konkursów skrzypcowych im.: „G.Enescu” w Bukareszcie, „D.Tugemann“ w Jerozolimie, „Yaniewicz“ w Reikyaviku, „Lipizer“ w Gorizii, „Telemanna” w Poznaniu, „Wrońskiego” w Warszawie, Lipińskiego i Wieniawskiego w Lublinie, oraz krajowych konkursów i przesłuchań w Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy Sochaczewie, Kutnie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Trzcianie,
Do chwili obecnej (2019) wychował 57 absolwentów i wypromował 11 doktorów sztuki.Jest pasjonatem historii wiolinistyki i lutnictwa a zarazem expertem w tych dziedzinach. Opublikował pięć książek o wyżej wymienionej tematyce.